Co mě těší: podcasty pro samosprávy.info

Rád bych se s Vámi podělil o činnost, které se poslední dobou věnuji.


PROČ PRÁVĚ PODCAST? UVĚDOMIL JSEM SI, ŽE MĚ TO BAVÍ

Pro ty, kteří význam podcast neznají: jedná se o audio formát mluveného slova. Buď můžete něco povídat sami nebo si pozvete hosta, kterého zpovídáte. Rozhodl jsem se pro tu druhou variantu :-) V krátké době tak vznikl web Samospravy.info a začal jsem si zvát zástupce samospráv ze Zlínského kraje.

Na rozdíl od Slováckého genu, který je natáčen jako videopořad, je podcast mnohem snazší a to jak na přípravu, tak i na celkové zpracování. V případě podcastu využívám diktafon v telefonu, který jednoduše položím na stůl a vrhám se hned do rozhovoru s hostem. Na rozdíl od video natáčení nepanuje nervozita. Objektiv kamery je přeci jen něco, co člověka zarazí a potom znervózní.

V rozhovoru mnohokrát dojde k přeřeknutí. To se však jednoduše prostříhá. Po konzultaci s odborníkem jsem využil bezplatnou verzi programu na stříhání - Clipchamp. Nemám srování s jinými programy na stříhání, ale tento program je intuitivní a velmi jednoduchý.

Mít možnost zveřejnit podcast ještě tentýž den od jeho natočení je pro mě  ten největší benefit. Mohu tak točit aktuální věci a dodat je posluchači v řádu hodin. Prakticky ho však vkládám na web až několik dnů po natočení, protože jej ještě dávám k autorizaci zpovídané osobě. Prakticky jsem schopen vyprodukovat 1-2 rozhovory týdně, rád bych tuto frekvenci zachoval.

PROČ PRÁVĚ ZÁSTUPCI SAMOSPRÁV?

O komunální politiku se zajímám řadu let. Je spousta věcí, na které bych se konkrétních lidí zeptal, protože jednoduše neexistuje zdroj, kde bych se danou informaci dozvěděl. Snažím se proto ptát na otázky, které mě zajímají s ohledem na posluchače. To například znamená, že se snažím otevřít více témat, než abych probral jedno nebo dvě. Podcasty z prostředí samospráv jsou oblastí, která je alespoň ve Zlínském kraji "nepolíbena". Proč se tedy vrhat do oblasti, o které natáčí spousta dalších, když můžu točit něco, čemu se ostatní nevěnují?... 

Hodně také vnímám, že mnoho občanů má v oblasti komunální politiky řadu domněnek a nesrovnalostí, na jejichž základě jsou pak často neoprávněně naštvaní na vedení svého města či obce. A nebojte se, mnohokrát také přijdu na to, jaké mám vědomostní mezery. Podcast má tři klíčové hodnoty- umět informovat, vysvětlit či pobavit.

Nechci však zpovídat pouze zástupce samospráv, ale také další důležité lidi, kteří v městech a obcích žijí a dotváří tak dané prostředí v němž žijí. Zajímají mě například zástupci spolků, jejichž činnost v obcích je nezastupitelná. Sám předem nevím koho oslovím. Vše se odvíjí od nápadu a souhlasu dané osoby udělat společný rozhovor.

ZÁVĚREM

Podcasty jsou pro mě něčím, co je mi prací a koníčkem zároveň, tedy ideální kombinací jak spojit příjemné s užitečným. Do budoucna bych se chtěl zaměřit také na jiné skupiny lidí s podobným tématem, pro které by mohly být podcasty příjemným zpestřením jejich osobního či pracovního života. Čas ukáže, kam mě podcasty zavedou ;-)

Další aktulity

O uherskohradišťském úspěchu s příchutí pelyňku. Co důležitého to odkrývá?
12. června 2021
O uherskohradišťském úspěchu s příchutí pelyňku. Co důležitého to odkrývá?
PŘEDÁNÍ VÝTĚŽKU 8 500 KORUN NA NÁKLADY SENIOR TAXI VE ZBOROVICÍCH
25. dubna 2021
PŘEDÁNÍ VÝTĚŽKU 8 500 KORUN NA NÁKLADY SENIOR TAXI VE ZBOROVICÍCH
BŘEZNOVÝ BĚH PODPORY - ZÍSKÁNÍ PROSTŘEDKŮ PRO SENIOR TAXI NA KROMĚŘÍŽSKU
23. února 2021
BŘEZNOVÝ BĚH PODPORY - ZÍSKÁNÍ PROSTŘEDKŮ PRO SENIOR TAXI NA KROMĚŘÍŽSKU
PŘEDÁNÍ POTRAVINOVÝCH BALÍČKŮ PRO DOMOV SENIORŮ
17. února 2021
PŘEDÁNÍ POTRAVINOVÝCH BALÍČKŮ PRO DOMOV SENIORŮ